Montáž betonového plotu nabízí různá řešení
14. 7. 2020
S betonovými ploty se dnes můžete setkat snad v každém městě i ve větší obci. Zájem o toto řešení ohraničení pozemku vzrostl za posledních deset let nebývalou měrou. Proč tomu tak je? Na tuto otázku hledejme odpověď v obrovské variabilitě možností a jejich rychlé a snadné realizaci. Nemusíte hloubit po celé délce oplocení výkop pro základy, plot nezabere moc místa, je přijatelný po estetické stránce a samozřejmě plní svou funkci ochranné bariéry před povětrnostními vlivy. Betonové ploty montáž se provádí mnoha různými způsoby:
Sokl doplněný dřevem – poměrně častý způsob realizace, kdy se ponechá spodní sokl, zčásti zapuštěný do země, řekněme o výšce cca 70 cm a zbytek dotvoří dřevěné latě. Vzhledově působivá je kombinace šedých betonových desek s designem štípaného kamene doplněná vodorovnými přes sebe zčásti pokládanými latěmi v barvě mořidla „třešeň, mahagon či světlý dub“.
Kaskáda – postupně klesající výšková úroveň jednotlivých segmentů vypadá zajímavě i na rovné ploše. Hodí se tam, kde se ohraničuje pozemek s vlídnými sousedy nebo kde máte v plánu vybudovat jezírko, skalku, anebo vysázet okrasné dřeviny. Jednotlivá pole mohou být zakončená vodorovně, případně uzavřená okrasnými prvky (oblouky a různými ornamenty).
Vícebarevné řešení – podobně, jako se skládá mozaika dvoubarevné dlažby, lze i tímto způsobem vyzdobit parcelu, třeba kombinací okrové a šedé barvy. Můžete takto od sebe oddělit jednotlivá pole, nebo využít jinou barvu k ohraničení zadního traktu zahrady, pergoly nebo zahradní terasy. Šachovnicová mozaika vypadá zajímavě a mění jednotvárný ráz části zahrady k nepoznání.
Hradba + živý plot – zahrada získá jiný ráz, když betonový plot doplníte tújemi. Obsypete je mulčovací kúrou nebo oblázky a nemusíte je ani stříhat do podoby živého plotu. Na okrovém či světle šedém betonovém pozadí krásně vyniknou a získáte tím vlastnosti pevného zdiva doplněné o živou zeleň, kterou může uzavřít svěží zelený trávník do vzhledově přijatelné podoby.