Bezpečnost smartbankingu
17. 9. 2018Především si musíme určit co si musíme jako zákazník služeb pohlídat, a co za nás banka ani jiná instituce neudělá.
• PIN
• viry v PC
• hesla
První věc, totiž PIN je samozřejmě velmi důležitá, ale upřímně řečeno, zkušení hackeři s tím nemají problém, protože jej buďto již znají, nebo jej prostě nějak „objeví“ a lhostejno jakým postupem. Takže PIN je pro ně tou nejmenší překážkou. Ovšem to se smartbankingu tak moc netýká, protože většinou sice na netu platíte svou kartou, ale PIN zadáváte málokdy. Vlastně neznám například e obchod, kde by se PIN při bezhotovostní transakci vyžadovalo. Tam je to řešeno jinak.
Druhá věc je počítačový vir. Neustále si hlídejte aktualizace antiviru a občas není od věci projet PC antivirem jiným, a to on line. Nebudeme zde řešit druhy virů, těch je spousta, ve stručnosti si jen řekněme, že některé prostě dokáží přečíst to, co píšete na klávesnici. Tyto údaje pak pošle svému tvůrci a ten se tak dostane ke všem informacím. Hlavně tedy k vašemu heslu, ať už patří kamkoli. Pak už jen koukáte na čistý účet, a asi už vám penízky nikdo nevrátí. Tím se dostáváme k poslednímu bodu, totiž heslům.
Když už vaše heslo hacker zná, není ještě nikdy pozdě. Stačí jeho změna. Můžete mít heslo jakkoli složité, hacker jej zjistil a zkouší vám od peněz pomoci. Banka není řádně zabezpečena a hacker se těší na peníze, které si přivlastní. Pokud jste však mezitím heslo změnili, může se v tom vrtat, jak chce, není mu to nic platné. Je zajímavé, že někteří odborníci tvrdí, že není důležité častá obměna hesla, ale jeho délka. Nu, příklad j sem vypsal již výše. Vaše heslo může mít třeba sto znaků, pokud je již hacker zná…
Tyto tři věci jsou velmi důležité, ale je zde ještě pár maličkostí, jako platit jen na ověřených webech a také řádně zabezpečených, hlídat si maily a nikdy nikomu mailem nezasílat žádné údaje. Pokud je po vás kdokoli chce, ať si vás pozve přímo na místo.
Takže hlídat a hlídat, to je jediná pomoc a ochrana.