Bereme se!
7. 8. 2020
Po žádosti o ruku následuje mnoho jednotlivých úkonů vedoucích až k úspěšnému prožití dne s velkým písmenem D. Tím úplně prvním bývá výběr místa, stanovení data a času zahájení a samozřejmě – oznámit tuto skutečnost přátelům, známým a rodině.
Této úlohy se většinou ochotně ujímá nevěsta, která má pod palcem také celkový koncept svatebního dne a tak ví nejlíp, jaký styl zvolit. Ženich má zpravidla poradní hlas, zejména co se výběru konkrétního vzhledu oznámení týká.
Svatební oznámení lze snadno objednat z pohodlí domova, návštěvou specializovaného grafického studia či v některých svatebních salonech. Poslední jmenované místo ale většinou neposkytuje mnoho možností, jak vzorové oznámení upravit a cena obvykle bývá také o něco vyšší. To je také důvodem, proč většina snoubenců dnes preferuje spíše online objednávání. To nabízí možnost vlastního textu, výběr fontu písma, v náhledu pak lze předem vidět, jak bude dané oznámení vypadat a dopředu známe také finální cenu.
Oznámení mohou být jednodušší či honosnější, výběr tohoto stylu se odvíjí od samotného místa svatby. Pro ty zámecké zvolíme luxusnější styl, pro ty, které se konají pod širým nebem, stačí jednodušší či přírodní styly. Zdobení se také liší, může se jednat o jednostránkové nebo překládané oznámení, s ražbou či slepotiskem, zdobené zlatě, knoflíky, mašlemi a dalšími prvky.
Barva oznámení již nemusí být pouze bílá, jako tomu bývalo v minulých letech, vybírat lze z široké škály různých barev, přírodních i těch výraznějších. Oblíbené jsou také květinové vzory či často se opakující prvek holubic, srdíček či snubních prstenů.
A co v takovém oznámení nesmí chybět? Samozřejmě datum svatby, přičemž měsíc musí být vždy slovy, nikdy číslicí, dále místo a hodina konání obřadu, jména snoubenců (bez titulů). Další informace již jsou zcela libovolné, sem patří například citáty, básničky, harmonogram, informace o zvoleném dress codu, obrázky či fotografie, popis cesty či další text.