Co dokáže zeolit
2. 12. 2018Žádný bazén se neobejde bez filtračního zařízení vybaveného patronou s náplní a výkonným čerpadlem. Filtrování kapaliny probíhá skrze médium, jímž je nejčastěji křemičitý písek. Ten má sice své přednosti, ale také nevýhody, a tak se lidé snažili hledat i jiné cesty, jak se písku vyhnout a nahradit jej ekvivalentním a výhodnějším řešením. Jedním z těch efektivních je zeolitová náplň. Vzhledem k její účinnosti zastoupí náplň z písku poloviční hmotnost této pórovité hmoty -namísto půl metráku písku vám bude stačit 25 kg zeolitu.
Co to vlastně je? Jde o velmi tvrdý, pevný a extrémně porézní materiál – přírodní kámen, jehož efektivních vlastností se využívá k filtrování vody. Ve srovnání s pískem má delší životnost, pomáhá udržovat pH ve správných hodnotách a snižuje aplikaci bazénové chemie až o jednu třetinu.
Zeolit v medicíně
Lékaři neustále hledají cesty, jak prodloužit a zefektivnit lidský život, ne vždy se jim to daří, ale v souhrnu je možno říci, že největších úspěchů dosahují s přírodními přípravky a surovinami. Pórovitý kámen Zeolit je však znám již po staletí, využívali jej již starověké civilizace říše Římské pro podporu očistných procesů pitné vody a byl jedním ze základních léčebných struktur v Tradiční čínské medicíně.
Jeho vynikající absorpční schopnosti využívali i lékaři po explozi jaderného reaktoru v Černobylu v roce 1986, neboť na sebe dokázal vázat radioaktivní izotopy. Tohoto principu se využívá i dnes k léčbě civilizačních chorob, neboť kámen dobře pohlcuje volné radikály, těžké kovy, odpadní toxiny z metabolických tělesných procesů a tím zmírňuje oxidační stres.
Jeho značnou výhodou je, že jej lze užívat vnitřně. Může se stát součástí běžné potravy a z těla je vyloučen beze zbytku stolicí. Dokonce je znám jako ekvivalent drahých filtračních médií u hemodialýzy a v severských zemích se běžně používá k filtraci v laboratořích, nemocnicích a klimatizacích v dopravních prostředcích.